Idź do treści

M1

INNE TERAPIE

M a s a ż

.

Zdrowy kręgosłup pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a to ma przełożenie na zdrowe

i pełnowartościowe życie człowieka. Kiedy jednak kręgosłup jest słaby, skrzywiony, a odstępy między poszczególnymi kręgami są mniejsze niż być powinny lub ma miejsce inna patologia, włókna nerwowe są uciskane, ich ukrwienie jest słabsze, może to doprowadzić do ich dysfunkcji w przewodzeniu impulsów nerwowych i w przekazywaniu poleceń do mięśni i organów wewnętrznych. Zatem prowadzi to do zakłócenia pracy układów organizmu.

Gdy dochodzi do zakłóceń w odcinku szyjnym kręgosłupa, pojawiają się bóle głowy, szyi, rąk, pogarsza się ukrwienie mózgu, dochodzi do zawrotów głowy i obniżenia zdolności intelektualnych. Natomiast, gdy zmiany dotknęły kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa, pojawiają się bóle serca, żołądka, jelit. Bardzo często człowiek leczy całkowicie zdrowy narząd, np. żołądek, nie podejrzewając nawet, że przyczyna tkwi w wadach kręgosłupa. Zakłócenie pracy odcinka lędźwiowego kręgosłupa objawia się bólem w pasie i nogach, pojawiają się często skurcze mięśni nóg, problemy z pęcherzem moczowym, prostatą, problemy ginekologiczne i inne dolegliwości.

Mogą wystąpić takie uszkodzenia kręgosłupa, które bezpośrednio nie powodują bólu, ale doprowadzają do poważnych problemów w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. W zależności od tego, które dokładnie z włókien nerwowych zostało naruszone, w organizmie pojawiają się problemy z funkcjonowaniem żołądka, wątroby, niedokrwistość wegetatywna, przewlekłe choroby dróg oddechowych, choroby układu moczowo-płciowego. Wady kręgosłupa mogą doprowadzić praktycznie do chorób niemal wszystkich narządów i jeśli wady te nie zostaną skorygowane, niewielkie są szanse na całkowite wyleczenie.
Niezależnie od rodzaju wady kręgosłupa, wszelkie nasze działania powinny być skierowane na przywrócenie lub poprawę krążenia krwi we włóknach nerwowych, biegnących wzdłuż kręgosłupa. Jeśli kręgosłup jest zdrowy, nerwy nie są zagrożone bez względu na ruchomość tułowia. Jednak gdy ruchom tym towarzyszy dodatkowo obciążenie fizyczne (podnoszenie dużych ciężarów), to w najbardziej obciążonych kręgach może dojść do uszkodzenia, polegającego na ucisku na włókno nerwowe, zaburzeniu krążenia krwi i zmniejszeniu sprężystości dysków międzykręgowych lub do ich przesunięcia (przepuklina dyskowa, dyskopatia).

W przypadku systematycznych obciążeń kręgosłupa, zwłaszcza gdy mięśnie są osłabione jego uszkodzenia mogą się pogłębiać. W miejscach stłuczeń, urazów, przeciążeń takie obrażenia mogą się potęgować szybciej i tu najszybciej pojawiają się problemy zdrowotne. Wraz z wiekiem otwory między kręgami zmniejszają się - odkłada się w nich wapń, który nie został wchłonięty przez tkankę kostną organizmu z powodu osłabionego jej ukrwienia. Proces ten nazywany jest osteochondrozą. Powierzchnia kręgów staje się nierówna, pokrywają ją wypukłości, co powoduje zwiększenie ryzyka ucisku lub uszkodzenia nerwów. W rezultacie może rozwinąć się proces zapalny (zapalenie korzeni nerwowych), który z kolei wywoła obrzęk, powodujący jeszcze większy ucisk korzeni nerwowych.
W podeszłym wieku pojawia się tak duża liczba uszkodzeń, że włókna nerwowe praktycznie stale narażone są na ucisk. Na tym etapie nawet proste ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego. Wtedy także znacznie wzrasta ilość chorób atakujących nasz organizm. Rację mieli wschodni mędrcy, którzy twierdzili, że
"człowiek jest na tyle młody i zdrów, na ile giętki i zdrowy jest jego kręgosłup". Istnieje jeszcze inna mądrość ludowa: "Jeśli cierpisz na wiele chorób, chory jest twój kręgosłup".


HOME | DIETETYKA | ZENNI | BOWEN | INNE TERAPIE | WYKŁADY | O MNIE ... | GALERIA | PARTNERZY | KONTAKT | Mapa witryny


© 2013 DIET-A-MED. Designed by PROFIL-reklama.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego